Szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że skuteczna pomoc ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainę nie byłaby możliwa bez zaangażowania dziesiątek tysięcy osób, które działały na dworcach, granicach, w punktach recepcyjnych i innych miejscach gdzie niezbędna okazywała się ich obecność. - Chcemy ten szczególny moment udokumentować. Chcemy wywołać wspomnienia, doświadczenia z tamtego czasu i dlatego ogłaszamy konkurs, który jest skierowany do wszystkich, którzy mają pamięć tamtego czasu, którzy uczestniczyli bezpośrednio czy to w punktach recepcyjnych, pomagali uchodźcom wojennym, ale także do tych, którzy bezpośrednio może nie uczestniczyli ale mają jakieś ciekawe przemyślenia i doświadczenia - mówił Piotr Gliński.
W konkursie może wziąć udział każdy. Wystarczy zgłosić swój tekst, zdjęcie lub nagranie wideo, których tematem jest pomoc uchodźcom z Ukrainy. Nazwa konkursu "First to help" celowo jest w języku angielskim, ponieważ - jak podkreślał wicepremier Piotr Gliński - ważne, aby doświadczenia Polaków w pomocy uchodźcom znalazły się w przestrzeni światowej. - Bo o tym musimy mówić. To było wielkie doświadczenie, ważne przede wszystkim dla tych, którym pomagaliśmy ale także bardzo ważne myślę, że dla społeczeństwa polskiego. Mam nadzieję, że ważne również dla doświadczenia europejskiego bo jak wiemy różnica w podejściu i zaangażowaniu pomiędzy Polską i kilkoma innymi krajami, które w pierwszym rzędzie pomagały uchodźcom a resztą Europy i Komisją Europejską jest diametralna - tłumaczył wicepremier.
Za realizację projektu jest odpowiedzialny Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Jego dyrektor Wojciech Kaczmarczyk zaznaczył, że na zwycięzców konkursu czeka nagroda w wysokości 10 tysięcy złotych w każdej z trzech kategorii. Dodał jednak, że najważniejszym celem będzie stworzenie repozytorium takich materiałów, które będą dostępne dla wszystkich. To repozytorium nie będzie zamknięte, będzie funkcjonowało cały czas - wyjaśnił Wojciech Kaczmarczyk.
Prace konkursowe należy można przesyłać do 18 września za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.firsttohelp.pl.
IAR/PAP/dad